2008. szeptember 8., hétfő

Sütialap tojás, liszt és cukor nélkül

A tegnapi sütink úgy született, hogy sürgősen el kellett fogyasztanunk nagyobb mennyiségű szedret és almát.
Mivel a tésztában sem fehérliszt, sem cukor, sem tojás nincs, úgy éreztem, a receptnek ezen a blogon a helye.
Ugyan a krém tejszínes krémsajtból készült, de sovány krémtúróval is ugyanolyan finom, ám alakbarátabb lenne. Csak növényi alapú krémmel is ki lehetne váltani - nálam ez nem volt szempont - és vegán diétába is beleférne.


Szedres sajttorta almás alapon

25 dkg zabpehely
4 db alma
1/2 dl olaj
1/2 citrom leve

40 dkg friss krémsajt vagy krémtúró
3-4-5 (ízlés és diéta szerint) evőkanál méz
1/2 citrom reszelt héja

50 dkg szeder

Az almát lereszelem, meglocsolom a citromlével, összekeverem a zabpehellyel és az olajjal. Negyed órát állni hagyom, hogy a zabpehely az alma nedvességétől megpuhuljon, közben a sütőt előmelegítem 180 fokra. Egy 24-26 cm átmérőjű kerek tortaformát kiolajozok, és a masszát belenyomkodom, 25-30 perc alatt megsütöm.
Míg az alap hűl, a krémsajtot/krémtúrót habosra keverem a mézzel és a citromhéjjal, majd a már hideg alapra kenem.
A torta tetejét kirakom a szederszemekkel, behűtöm.

2008. augusztus 2., szombat

minden társbloggerek megjelenésére számítunk...

Hello Kedves Mindenki!

Örömmel és meghatódva értesítem a nagyérdeműt, hogy Lilahangya és Szazala személyében két kedves gasztroblogger is megtisztelt minket a Kreatív Blogger nevű vándordíjjal, amit ezúton is nagyon köszönök az összes társszerző nevében!

...és köszönöm a mamámnak, aki nélkül sohase sikerült volna...
és a menedzseremnek is "- Szeretlek Bill!"...
és végül kedves barátaim, drukkoljunk együtt a Világbékéért!* - hihihi...


A szabályok értelmében most fel kellene terjesztenem öt másik Kreatív Bloggert a díjra, hogy akadály nélkül vándorolhasson tova, de én cseppet sem érzem magam kompetensnek egy ilyen horderejű kérdés eldöntésében, tekintve hogy ez egy közösségi blog, úgyhogy mindenkit tisztelettel felkérek, hogy a kommentekben tessenek megtenni tétjeiket, és az első öt bloggernek, aki jelölve lészen, szeretettel elküldjük a díjazást :-)

----------

A rend kedvéért azért bekopizom ide a szabályokat is:

- kiteszem a logót a blogomba...- pipa
- belinkelem azt a személyt, akitől kaptam... - pipa
- megnevezek 5 blogot - belinkelem a blogokat... - mégnempipa
- üzenetet hagyok a kiválasztott személyeknek... - ezt majd elintézem


------------
*Ez persze csak vicc volt, viszont erről eszembe jutott egy poént amit nemrég olvastam valamelyik blogon, ahol a bloggerina épp egy esetleges közelgő háborúval kapcsolatban fejtette ki az aggodalmait, mire valaki bekommentelt neki, hogy csak gondoljon arra, hogy egy háborúban milyen könnyű fogyókúrázni :-D .... jó, kicsit morbid, de azért vicces

2008. június 22., vasárnap

Hideg levesek ideje

Nyáron a fogyókúra is könnyebb. Nem csak azért, mert a nagy melegben enni sincs kedvünk, hanem mert igazán tobzódhatunk a kalóriaszegény hozzávalókban.
Az alábbi gyümölcslevesben semmi hízlaló nincs, sőt, a gyömbérnek mintha zsírégető hatása is lenne (vagy nem?).



Hideg gyömbéres sárgadinnyeleves

1 nagyobb vagy 2 kisebb sárgadinnye
fél diónyi gyömbér
1 lime

A sárgadinnyét megtisztítom, nagyobb darabokra vágom, a gyömbért lereszelem, majd az egészet simára-habosra turmixolom. A levest jól behűtöm. Tálaláskor a lime lereszelt héjával szórom meg és limegerezdekkel tálalom.
2 adag

2008. május 23., péntek

Grillezett lazac zöldspárga ágyon



Hozzávalók 1 főre:


20 dkg lazacfilé bőre nélkül
15-20 zöldspárga feje (használhatjuk az egész szárat is)
2 újhagyma
1 szál thai citromfű (esetleg helyette aprított koriander a hal tetejére, tálaláshoz)
2 dkg vaj
2 evőkanál olívaolaj
só, bors



Elkészítés:


A lazacot megmostam, szárazra töröltem. Szemöldökcsipesszel kihalásztam belőle 2-3 szálkát, majd sóztam, borsoztam. Egy serpenyőben olívaolajat hevítettem, beledobtam a hosszában négybe vágott citromfüvet, majd a hal mindkét oldalát 2-2 percig sütöttem. Mivel alapvetően szerencsés alkat vagyok, pont eltaláltam az ideális sütési időt: a hal - ahhoz képest, hogy annyira nem szeretem:) - csodásan omlós lett. Közben a spárgafejeket a megmelegített vajon ressre pároltam, hozzáadtam a felkarikázott hagymát, picit megsóztam, megborsoztam. Tálaláskor a spárgát egy tálba tettem, ráhelyeztem a lazacot, tetejére egy lime szeletet biggyesztettem.

2008. április 15., kedd

Karcsúsító zöldség leves


Már régóta tervezem, hogy leírom ezt az egyszerű levest. Csak most készítettem róla fényképet. Én vagyok a megtestesítője annak, hogy állandóan vigyáznom kell, hogy mit eszem. Ez sajnos meg is látszik rajtam, mert nem mindig sikerül! Ugyanis imádok enni!
Amikor ilyet főzök a család is ezt eszi, csak nekik tortellinivel készítem.
Külön megfőzöm nekik a félkész tortellinit. Kipróbáltam már a Lidlben és a Plusban kaphatókat, és finomak. A leves betét mindennap változtatható (pl: májgombóc, pirított tészta, sima tészta stb.).

A hozzávalók tetszőlegesen változtathatók, de krumplit sohasem teszek bele mert az nagyon hizlal.
Most egy fél fej káposzta, zeller,1 db kaliforniai paprika, 5 szál gyökér, 5 szál répa, hagyma, fokhagyma került bele.
A hozzávalókat apróra vágtam és vízzel felöntöttem. Sóztam ,borsoztam és bazsalikommal ízesítettem. Ebből az adagból nagyon sok lett, de most ezt eszem legalább 3 napig.

2008. április 10., csütörtök

Könnyű tepsis egytálételek

Csirkecomb cukkinivel vagy csirkecomb répával

Süt a nap, remélhetőleg lassan levesszük a kabátot, és engem furdal a lelkiismeret, mert finoman szólva nem vittem túlzásba eddig a fogyósdit. Így aztán körülnéztem, hogy mit kellene főzni, hirtelen ez a kettő jutott eszembe. Egyszerű, nincs vele sok tennivaló, és nem utolsósorban, szeretem is.

Persze, ha komolyan vesszük a diétát, akkor a nem kell hozzá külön köret, legfeljebb a család többi tagjának. Fokozni lehet azzal, ha lehúzzuk a csirke bőrét, a szalonna pedig teljes mértékben elhagyható, bár egy igazán húsos, és nem zsíros szalonna szerintem akár bele is férhet, ízesítőként.

2008. április 8., kedd

70. Post: Burgonya főzelék (fémedényben)

Folytatnám a fémedényekkel/főzési rendszerekkel készíthető ételek bemutatását, mégpedig a burgonyafőzelékkel.

Készítése zsiradék nélkül, tejfölös-teljes kiőrlésű lisztes habarással történik.




Burgonyafőzelék (tejfölös, zsiradék nélkül):

Hozzávalók: 1 kg burgonya, 1 babérlevél, 1 pohár tejföl (12%-os), 2 evőkanál teljes kiőrlésű liszt, bors (őrölt), ételízesítő (só), pár csepp ecet.



A burgonyát meghámozzuk, és nem túl vékony karikára szeleteljük. Annyi vízben tesszük fel főni, amennyi éppen ellepi. Babérlevelet teszünk bele, és fűszerezzük (bors, ételízesítő. Rátesszük a fedőt, és a tűzhely legkisebb lángján a zöld jelzés végéig melegítjük.




Közben a lisztet a tejföllel csomómentesre elkeverjük, és az fedő levétele után lassan belekeverjük a főzelékbe. Nyitva még pár percig együtt melegítjük, kevés ecettel igény szerint savanyíthatjuk.

A kibővített verzió itt megtalálható.

2008. március 5., szerda

Pirított kelkáposzta dióval és málnás balzsamecettel


A kelkáposzta rokonai a fejes káposzta, brokkoli, kelbimbó, a leveles kel, de hasonló szálak kötik a kínai kelhez vagy a vörös káposztához is. Ameddig e rokonság valamennyi tagját az ételkészítés területén a legváltozatosabb módon felhasználják: salátának, köretnek, levesek készítéséhez, kitűnő előételekalapanyagai, addig a kelkáposzta szerepe kimerül a belőle készülő főzelék elkészítésével.
A kelkáposzta a fejes káposzta közeli rokona, fodros levelekkel. Minél sötétebb a kelkáposzta, annál jellegzetesebb az íze.

Ez az értékes főzeléknövény az év minden időszakában kapható. Megbecsülendő ásványianyag-tartalma, markáns íze, étvágygerjesztő szép színe.
A zsenge kelkáposztából kitűnő saláták készíthetők, ízes lében főzött levelei bundázva, rántva is kitűnőek, ha egy kis tartármártást is kínálunk hozzá. Számtalan önálló étel is készíthető belőle és lehet újszerű színfolt, egy eddig kevésbé ismert ízvilág terített asztalunkon.

A kelkáposzta remek csonterősítő. Kalciumtartalmát a szervezet ideálisan fel tudja használni a magnéziummal és a káliummal együtt. A kelkáposztában előforduló kálium a kalciummal együtt szabályozza a vérnyomást, valamint jótékonyan hat a szívizom működésére, a szabályos szívverésre.
A kelkáposzta (a káposztafélékkel egyetemben) kitűnő rákellenes élelmünk. A növényben nagy mennyiségű béta-karotint találunk. Ez lényegesen elősegíti az immunrendszer működését, és ezzel az egész szervezet védelmét. Gyulladásos betegségekre is ajánlják a kelkáposztát, hiszen a benne található A-vitamin hasznosítását E-vitamin-tartalma még jobban elősegíti. B-vitamin-tartalma pozitív hatással van az emésztésre és az idegrendszerre. Ha a B-vitaminhoz csatlakozik még egy-két ásvány (mint a magnézium és a mangán), akkor többszöri fogyasztás után kiegyensúlyozott személyiségnek érezzük magunkat. És a kelkáposztában egyszerre van meg a B-vitamin és a szükséges ásványi csatlakozók.
Előnye még hogy nátriumban szegény, és 100 gramm energiaértéke csak 30 kcal.



Hozzávalók:
25 dkg kelkáposzta
1 marék dió
1 ek dióolaj
1 ek málnás balzsamecet

frissen őrölt bors
A káposztát falatnyi darabokra vágom és dióolajon lefedve megpárolom. Sózom, frissen őrölt borssal megszórom, majd tálaláskor csepegtetek rá málnás balzsamecetet.

Az okos infok a kelkáposztáról az origo-ról származnak.

2008. március 4., kedd

Csirkemell zöldbabbal


Nem először főzök ilyet, de azért néha szabad ismételni. Most – azon kívül, hogy szeretem – azért vettem újra elő, mert nagyon remélem, hogy hamarosan lesz a piacokon friss, új zöldbab, és így már bátran el merem használni a tavaly befagyasztottat.

Szerintem remekül beleillik egy súlycsökkentő diétába, ha még fokozni akarjuk, akkor tejföl helyett joghurttal készítsük.

Cikkajánló

Találtam egy (szerintem) érdekes cikket az nlcafén, szerzője a low carb diéta mellett érvel. Az én véleményem továbbra is az, hogy aki diétába, illetve életmódváltásba akar fogni, tájékozódjon minél több helyen, aztán válassza ki a számára megfelelő módszert.

2008. február 28., csütörtök

Egyhetes rizskúra

Írta: Mamma

Ha a világ lakosságának egyharmada naponta háromszor rizst fogyaszt és alapvető élelmiszerként kezeli, akkor a rizs tudhat valamit. Nézzük csak meg azokat az ázsiai népeket, ahol a rizs mellett nagyon sok friss zöldséget, könnyű húsokat és halakat fogyasztanak, nagyon kevés zsiradék mellett. Nemcsak vékonyak, de hosszútávú statisztika bizonyítja, hogy hosszabb élettartamra is számíthatnak, és némely országban az alacsonyabb szintű orvosi ellátás ellenére is egészségesebbek és messze nem sújtják őket korunk betegségei olyan mértékben, mint bennünket. Ennek természetesen sok egyéb oka is van, de annyi biztos, hogy az étkezés kulcsfontosságú.
Szintén vizsgálatok támasztják alá azt is, hogy mennyire megbomlik ez az egyensúly, ha a nyugat a maga magasfeldolgozottságú élelmiszereivel elárasztja az ókori Keletet. Ha a kínai televízióban McDonald’s reklámok buzdítják a fiatalokat az ottani étkezésre, ahelyett, hogy a saját, ősi fogásaikat fogyasztanák, és a bangkok-i utcai mozgóárusok sem a berögzült, felettébb ízletes streetfood-portékáikat árulják, akkor nem kell csodálkoznunk, hogy már a gyerekek is kövérek, tunyák, a felntőttek pedig többet járnak orvoshoz.

De térjünk vissza a rizsdiétára (vagy nevezzük inkább kúrának), ami európai keretek között is teljes sikerrel végezhető. Ha beírjuk a keresőbe a rizsdiéta szót, számtalan találat között válogathatunk. Ezekből fölösleges idéznem, akit érdekel, kérem, olvassa el őket, igen hasznosak. (Legvégén felsorolok néhányat.) Itt most csak a lényeget foglalom össze:

A rizs ilyenkor tavasszal különösösen jót tesz szervezetünknek méregtelenítés céljából. A téli ünnnepi kosztolás nemcsak kilókban mutatkozik meg, de láthatatlanul is, aminek a következményeit csak jóval később érzékeljük. A megfelelő rizskúra tisztít, eltávolítja szervezetünkből a lerakódott salakanyagokat, ezáltal szépíti a bőrt, és nemutolsó sorban fogyaszt is!
Több diétát átolvastam, ennek alapján kétfajtát ismertem meg. Egyik a drasztikusabb, amelynél a napi ötszöri rizs mellett csak zöldséget és gyümölcsöt lehet enni. A másik már jóval engedékenyebb, de épp ezért pontosabban kell az előírásokat betartani. Itt már lehet zsírszegény halat és fehér húst, valamint tejterméket is fogyasztani, természetesen mindig zsírszegényen. Ebből a szempontból ez a diéta, vagy inkább kúra erősen hasonlít az általam kedvelt LowFat 30 életformához, talán ezért is volt szimpatikus.

Én a szigorúbb kúra mellett döntöttem, mert rövid távon jobban bíztam benne és logikusabbnak tűnik, hogy hús és tejtermék nélkül a tisztulási és fogyási folyamat alaposabb. Ezt a diétát nem érdemes egy hétnél tovább fenntartani, mert egyrészt unalmas lehet, de hiányoznak belőle alapvető elemek is: alig tartalmaz fehérjét. De egy hét teljesen rendben van. Viszont úgy döntöttem, ha már diétás kúra, akkor megadom a módját. Mindenkinek javaslom, hogy finom zöldségeket, ritkán vásárolt gyümölcsöket is vegyen, kényeztesse magát, hogy nagyobb kedvvel álljon neki a rizsevésnek. Mert azt is meg lehet únni valamikor...
A legörömtelibb mellékhatást még nem is említettem, végül ez is vonzóvá tette számomra: ennél a kúránál nincs éhezés, mert a rizs jóllakat, a zöldségben lévő rostanyagok szintén. És ezt tényleg magam is tapasztaltam! Hát ha másért nem, ez már megéri, nem?
Egy étkezésnél 3 evőkanálnyi (szárazon mért) rizst főztem. Ez 50 g-nyi, vagyis egy hét alatt épp 1 kiló rizsre lesz szükségünk. A magasabb keményítőtartalma miatt szinte mindegyik oldal kerekszemű (rizottónak való) rizst írja. Ezt én hosszúszemű rizssel váltogattam, néha keverve, a célnak megfelelően. Több leírásban javasolják, hogy főzzük meg a rizst akár 2 napra is. Ezt nem tettem, nem is javaslom, mert már a főzés is öröm, a rizs pedig másnapra nem olyan kívánatos, legfeljebb egy napi adagot főztem. Hagyományosan dupla annyi vízben teszem fel, most viszont kétésfélszeresét vettem, mert álltában kiszárad a rizs. A rizst egy lábasba teszem, ráöntöm a 2,5x-ös vizet, kevés sót, lefedem és felteszem forrni. A vizet 2-3 percig hagyom forrni, akkor lekapcsolom alatta a kerámialapot, átkeverem és lefedve hagyom. 25 perc múlva a rizs puha. Ugyanezt mikróban is el lehet készíteni.

Vásároljunk egy halom nagyon-szeretem-zöldséget és gyümölcsöt és ebből állítsuk össze a rizsünkre a feltétet. Mélyen egyet értek Rossamelával, aki azt mondja, hogy ha már fogyókúra, ha már saját elhatározásból kevesebbet, máshogy eszünk, akkor ne csak ízletes legyen, hanem akár végletes, markáns ízvilágú is. Így a szemünk és a lelkünk is táplálkozik. Emiatt használjunk nyugodtan sok fűszert! Marokszámra tegyünk az ételbe zöldfűszereket (időben vegyük meg!), és lessük el az ázsiai konyhákból is a csípős, erőteljes, markáns ízeket! (Jöhetnek akár indiai zöldséges curryk is, a tejtermék nélkül.) Bátran próbáljunk ki mindent azon az egy tányéron, sok-sok fantáziával.
Néhány fotót készítettem, és adok még néhány ötletet. Ahhoz, hogy ne únjuk meg a 21 rizses étkezést, variáljuk, amennyire csak bírjuk. Édesen is el lehet készíteni, ennek sincs akadálya, de akkor nem tejberizs, hanem vízberizs lesz belőle.

Italok: ezen a héten csak teát iszom, de azt a legkülönbözőbb formában. Na jó, egy kicsit csaltam, mert a reggeli kávémról nem szeretnék lemondani, azt már túlzásnak éreztem. De utána egy kevés fekete-, majd zöld-, oolong-, fehér- és gyümölcsteák váltják egymást. Citromlé helyett ecettel is ízesítem, mégpedig 1 teáskanálnyi enyhe gyümölcsbalzsammal! Érdemes kipróbálni.

Eredmény: valóban semmi éhségérzet. (Ezt tényleg nem hittem volna!!) Még szeretem a rizst! Sőt, újabb és újabb összeállításokkal kísérletezem. Lehet, hogy belemagyarázás, de a közérzetem mintha jobb lenne. Persze, jön a tavasz! És ami a legmeglepőbb: mínusz másfél kiló, minden bizonnyal a hírhedt jojóeffektus nélkül!

Néhány receptötlet. A rizst minden esetben a fenti módon megfőztem, a zöldséget pedig többnyire gusztusosan a tetejére pakoltam. Hogy ne únjam nagyon, a zöldségekből levest is főztem, természetesen csak magától a zöldségtől lett sűrű, tejszín vagy liszt nélkül és a rizst betétként tettem bele.

Rizs naranccsal és sárgarépával
3 ek rizs (kerekszemű)
1 ek olívaolaj
1 fej hagyma
2 db közepes sárgarépa
1 db narancs
sok reszelt szerecsendió

Az olajban megpirítom a felvágott hagymát. Beleteszem a karikára vágott répát, teszek alá 2-3 kanálnyi vizet vagy alaplevet és 5 percig párolom, hogy még roppanós maradjon. A rizst bőven megszórom frissen reszelt szerecsendióval. A narancsot kifilézem, a gerezdeket elvágom és a répával együtt ráteszem a rizsre.

Rizs szójaszószos salátával
4 ek rizs (vegyesen)
100 g vegyes zöldsaláta
2 karika ananász (ha lehet, friss)
1 ek olívaolaj
1 ek szójaszósz
2 ek narancslé, frissen (ha ízlik hozzá)
1 tk currypor
A salátát összekeverem a felvágott ananásszal és az öntettel, a rizst bőven megszórom a curryvel és ráhalmozom a salátát.

Rizs vietnámi sárgarépával
4 ek rizs (vegyesen)
2 db sárgarépa
½ db cukkini
1 ek szezámolaj
1 db chilipaprika (vagy 1 mk chilipehely)
2 ek rizsecet
2 ek citromlé, frissen facsarva
2 ek halszósz
1,5 ek barna nádcukor
A répát és a cukkinit julienne-re vágom. Egy kis lábasban felteszem forrni a mártás összes hozzávalóját és beleteszem a zöldségeket. Csak egyszer kell, hogy forrjon és kész is. Az egészet a csípős levével együtt rákanalazom a rizsre.
A legfinomabb ez a zöldség volt, ezért kétszer is elkészítettem.

Rizssaláta rucolával és paradicsommal
4 ek rizs (kerekszemű risottorizs)
50 g-nyi rucola
2 db paradicsom
2 ek olívaolaj
1 ek balzsamecet
só, bors, esetleg pici cukor

A rucolát megmosom, esetleg felvágom, a paradicsomot is. Összekeverem az olajjal, a balzsamecettel és beleforgatom a rizsbe.

Rizs aszalt gyümölcsökkel és vaníliával
4 ek rizs (vegyeset használtam)
50 g aszalt gyümölcs (szilva, barack, áfonya)
1 db citrom reszelt héja
4 cm vaníliarúd
barnacukor a tetejére

A rizst a kétésfélszeres vízzel a felvágott gyümölcsökkel együtt felteszem párolni. Hozzáteszem a felhasított vaníliát és 25 perc alatt megpárolom. Belekeverem a citrom reszelt héját is. A tányéron megszórom a nádcukorral, minden rétegnél, ahogy eszem.

Indiai paradicsomleves rizsgombóckákkal
1 ek növényi olaj)
1 fej hagyma
2 gerezd fokhagyma
250 ml darabos paradicsomkonzerv
1 db chilipaprika
1 db babérlevél
½ tk római kömény
½ tk koriander, őrölve
1 cm gyömbér, reszelve (vagy 1 tk gyömbérpor)
½ mk fekete bors
300 ml csirkealaplé
1 mk cukor
½ mk só
6 ek főtt rizs

Egy lábasban felforrósítom az olajat, megpirítom benne az apróra vágott hagymát és a fokhagymát, beleteszem a paradicsomot, a fűszereket és a folyadékot és 5-10 percig párolom. A végén még ízesítem, vagy öntök még hozzá egy kis folyadékot, ahogy szükséges.
A puhára főtt, sós rizsből vizes kézzel kicsi gombócokat nyomkodok és a leves tetejére ültetem őket.
2 tányérnyi lesz / Eredeti recept itt. Ugyanezzel a módszerrrel olasz, vagy más ízesítésű levest is lehet készíteni.

Rizs kapros spenóttal
4 ek rizs (kerekszemű)
1 ek olívaolaj
1 kis fej hagyma
100 g leveles spenót
½ csokor kapor (ha lehet, friss)
só, bors
1 marék rucola
1-2 db paradicsom

A rizst megfőzöm. Egy lábasban felhevítem az olajat, megforgatom benne a karikára vágott hagymát, és beleteszem a spenótot. Ha kész, elkeverem benne a kaprot, sóval, borssal fűszerezem. A rizsre teszek egy maréknyi rucolát és melléteszem a felvágott paradicsomot.
Kisvirág receptje nyomán.

Rizs csípős kelkáposztával
1 ek olívaolaj
1 szál újhagyma
½ szál szárzeller
1 db chilipaprika (vagy hegyes)
2 gerezd fokhagyma
¼ fej kínai kel (vagy kelkáposzta)

Az olajon megpirítom a felvágott újhagymát, beleteszem a szárzellert, a paprikát, fokhagymát és a felvágott kelt. Pici vízzel párolom néhány percig, amíg a kel már nem olyan kemény.
A receptötletet Annánál találtam.

Rizs gombás paradicsommal

1 ek olívaolaj
1 kis fej hagyma
3 fej csiperkegomba
2 gerezd fokhagyma
friss zöldfűszerek
200 ml kész, házi paradicsommártás

Az olajban megpirítom a hagymát, beleteszem a karikára vágott gombát és összeforralom. Só, kevés bors, a végén pedig a tördelt fokhagyma megy bele. Sok felvágott zöldfűszerrel átforgatom. A rizs tetejére teszem a paradicsommártást, arra a gombát.
(Ennek a paradicsomos zöldséges mintájára készíthetünk ratatouille-t, caponata-t, vagy egy lecsószerű mártást is, ezt a végtelenségig lehet variálni!)

Indonéz sült rizs (Nasi goreng)
4 ek rizs (hosszúszemű)
1 ek növényi olaj
1 fej vöröshagyma
3 gerezd fokhagyma
2 cm friss gyömbér
1 db sárgarépa
1 db kaliforniai paprika
100 g brokkolirózsa
só, bors
1 ek világos szójaszósz
1 mk kurkuma
kevés citromlé, ízlés szerint
1 ek chilimártás, készen
Először készre főzöm a rizst, de ebben az esetben jobb, ha az már készen is van. Közben az öszes zöldséget felaprítom. A wokban felhevítem az olajat és beleteszem a hagymát, a fokhagymát és a gyömbért. Egy perc után megy rá a sárgarépa, majd a paprika és a brokkoli is. Néhány perc majdnem füstölős, tologatós pirítás után kész. Ízesítem és még a wokban alákeverem a főtt rizst és hirtelen összeforralom.
Maci receptje után, de hús nélkül

Források a leíráshoz:
Femina Rizsdiéta
Nol Fogyókúra: csoda helyett kitartás
Harmonet Méregtelenítés rizzsel
Mindmegette Szőlő- és rizsdiéta

2008. február 21., csütörtök

A főzési renszerekről ( Zepter/AMC ): rakott burgonya


Ígéretemhez híven folytatnám a főzési rendszerekről való elmélkedésemet.
A visszajelzések alapján azért pár röpke mondatot a rendszerekről:
Zárt rendszerben történő ételkészítés, energia takarékosan, és zsiradék és só mentesen ( vagy legalábbis csökkenetett mennyiségben ).A zárt rendszer előnye: kevesebb a vitamin és ásványi anyag vesztesége, relatív kevesebb energiával, hiszen nem veszik el a gőz.
Torony főzés: az egymásba illeszkedő edényekben egy energián elkészíthető több étel és a körete, pl vadas és felette a zsemlegombóc

Az ún. gyorsfőző/kukta fedő: lerövidíti a főzési időt, és csökkenti az energia felhasználást: pl. töltött káposzta kb. 10 perc ( a jelző pálca kiemelkedésétől számítva )
Nem feladatom a termék értékesítése, csak a saját tapasztalataimat kívánom megosztani, ezért pár szó a zepterről itt az edényekről, és itt, és itt is.

De nézzük ezt a gyakorlati oldalról: A rakott burgonya
Nyers burgonyából, olaj és más zsiradék hozzáadása nélkül, minimális só ( ételízesítő ) felhasználásával.
Elkészítési idő: kb. 50 perc.
Rakott burgonya:
A hozzávalók:1 kg burgonya, 7 db főtt kemény tojás, kolbász ( 5-5 dkg füstölt és lecsó kolbász ), 1 pohár 450 gr-os 12%-os tejföl, ételízesítő

A krumplit meghámozom, vékony karikára vágom, és annyi vízben tárolom ami ellepi. A tojást és a kolbászt felkarikázom, a tejfölt kikeverem 1 tk vegetával és 2 ek vízzel.


Az edénybe rétegezem, alura burgonya és locsolok egy kis vizet is, erre kolbász, tojás, ha még akarok akkor egy kis ételízesítő, és meglocsolom a tejföllel.


Addig rétegezem amíg van alkatrész, de fontos hogy felülre a tejföl maradjon. Közben is locsolok egy kis vizet közé, úgy kb 2-3 ek mennyiségben.

A fedőt rátéve a legkisebb égőn, a legkisebb lángján a zöld végéig melegítem, majd ha elérte , lezárom, és akkor még rajta hagyom kb. 20 percet.
Pompás egytálétel, lehet variálni, egy kis reszelt sajttal a végén megszórni és rápirítani, a kolbász helyett virsli, vagy akár ez el is hagyható.
.
Forrás: Zepter Magyarország ( képek)/ Gálné Szilágyi Ibolya ( recept alapok )

2008. február 19., kedd

Levest enni kell

Levest enni kell, mondta mindig anyukám. Kell, mert kell a folyadék, megtölti a gyomrot, enyhíti az éhséget, átmelegít, ráadásul fajlagosan olcsó. Nem voltam soha nagyon leveses, de már kezdek elég öreg és talán bölcs is lenni, hogy belássam, anyukámnak ebben is igaza van. Fogyókúrázóknak is nagy segítség lehet a leves, hiszen még egy gazdag ízű levesben is spórolhatunk a kalóriákkal.
Ilyen ez az áttetsző zöldségalaplé, használható további ételek (pl. rizottók, de az nem ennek a blognak a témája) készítéséhez, illetve érdekes levesbetéttel ünnepi fogás lehet belőle.
Nagyon elegáns fürjtojással, pláne, ha mint nekem most volt, ez a fürjtojás némi időt eltöltött egy szarvasgombával összezárva. Ahogy a szánkban a lágy tojássárgája kiömlik a fehérje-burokból, hatalmas szarvasgombaíz-áradat hat az érzékeinkre. De hogy még fokozzam az élvezetet, kevés fűszeres ízű, fekete trombitagombát is tettem bele – köszönet érte Zsuzsának.
Az egyik betét is elég lenne, de így együtt igazán pazar leves lett – hiszen nem kell, hogy a fogyókúra csak a lemondásról szóljon.


Zöldségleves, zöldségalaplé

1 evőkanál olívaolaj
1 nagy fej vöröshagyma
3 nagy gerezd fokhagyma
2 sárgarépa
1 negyed zellergumó vagy 2-3 szárzeller
1 fehérrépa
1 póréhagyma
1-2 ág kakukkfű vagy 1 mokkáskanál szárított kakukkfű
1 ág rozmaring
5-6 szem szegfűbors
1 babérlevél
4-5 liter hideg víz

bors

A zöldségeket megtisztítom, darabolom, az olajon gyengéden megpárolom. A sárgarépától gyönyörű sárga színt kap, ezt nem szabad kihagyni belőle. Felengedem a vízzel, hozzáadom a fűszereket, majd az egészet enyhe tűzön, lassan gyöngyöztetem 1-1,5 óráig. Levesszűrőn leszűröm, majd ha teljesen tükrös tisztaságú levet akarok – a klasszikus erőleves-tisztítási módszer itt nem jöhet szóba, ha vegetáriusoknak készül –, finomabb szűrőn, konkrétan kávéfilteren is átengedem.
Ebből a mennyiségből jó 3 liter alaplé lesz.
Ha nem fogyasztjuk el azonnal, 2 személyre 6 decis adagonként lefagyasztom.



Zöldségleves trombitagombával, szarvasgombás fürjtojással

személyenként 3-4 dl zöldségleves
3 (szarvasgombás) fürjtojás
1 kis marék szárított trombitagomba

A kész zöldséglevest fölforralom, óvatosan belengedem egyesével a fürjtojásokat, 1 perc főzés után kevés levessel együtt ki is veszem őket. A forró levesbe szórom a szárított gombát, egy-két percig gyengéden főzöm vele.
A levest csészékben, a fürjtojásokkal tálalom.

A szín is számít

Nem akarok semmiféle tudományos fejtegetésbe bocsátkozni az emésztésről, erről sok helyen lehet olvasni, pl. ahonnan az alábbi idézet való.

Természetesen az étkezés biológiai szükséglet, de mellette az örömforrások egyike is. Számtalan érzékszervünk segíti ezeket a folyamatokat: látás, szaglás, ízlelés. Egy szépen feldíszített, megfelelő színharmóniájú étel ösztönösen megindíthatja a nyálelválasztásunkat anélkül, hogy a falatot a szánkba vettük volna.


Ennek szellemében ajánlom ezt a kellemesen színes ebédet, ami finom is, gyors is, egyszerű is, és remélhetőleg kellőképpen beindítja az emésztőnedveket túlzott kalóriabevitel nélkül. (A csirkecombot én padlizsánkrémmel (zakuszka) kentem be, de ez lehet paradicsompüré vagy paprikakrém is, ízlés szerint csípős vagy nem.)

2008. február 13., szerda

Tavaszi saláta "maionesa blanca"-val


Régóta foglalkoztatott a maionesa blanca, és készítése, de a végső lökést Ízbolygó maionesa blancaról írt postja adta. Mindenképpen úgy szerettem volna kipróbálni hogy érezzem mi a külömbség ízben és tartalomban a normál majonézhez képest.

Hát nagy a külömbség. Mindent úgy tettem ahogy le van írva, csak a zöldfűszereket hagytam ki. Kóstoltam másnap ( a készítéstől számítva ), teljesen krémes, amit egy kicsit kiéreztem az ízéből, az az olíva olaj. Viszont nagyon finom, és nincs a zsíros utóíz, ami a "gyárinál" megmarad.


Tavaszi zöldsaláta maionesa blanca-val ( 2 személy részére ):

fejes saláta levél megtépve, 1 újhagyma, 1 kis sárgarépa, 1/3 kígyó uborka, 1/3 saláta cukkini, 1 paradicsom, 1/2 tv paprika, 1/4 kaliforniai paprika, 1 tk friss gyömbér, és 3 ek főtt csirke hús.



A tépett saláta leveleket egy keverő tálba teszem, a hagymát keletiesen vékony csíkokra vágom, a sárgarépát, a cukkinit, a paprikákat, és az uborkát ( a közepe nélkül ) egy burgonya hámozóval vékony csíkokra vágom. A paradicsomot kimagozom és kockára vágom. A gyömbért nagyon vékony gyufára vágva, a csirke húst pedig csak úgy kézzel szét tépem. A tálban összekeverem ( egyedűl ettem, a maradék salátát egy dobozba a hűtőbe tettem, jó lesz majd holnap ), kitálalom és megöntözöm a maionesa blanca-val és megszórom valami szárított zöldfűszerrel ( metélő hagymával tettem ).

Nagyon finom lett, ez volt a reggelim és a tízóraim ( negyed 11 kor értem haza ), nem ettem hozzá semmi kenyeret, péksüteményt sem.

2008. február 12., kedd

Madársaláta fürjtojással és kéksajttal

Írta: Fakanál

Reggel gyorsan összeállítottam az ebédre való salátámat. Tudom, hogy nincs mindenki hűtőszekrényében fürjtojás például, de tyúktojással is remek, nekem pedig volt még néhány darab felhasználásra váró fürjtojásom.

Hozzávalók:

1 marék madársaláta
2 koktélparadicsom
egy darabka uborka
egy vékony szál sárgarépa
olívaolaj
balzsamecet
1-2 deka kéksajt

Most akkor hogyan is?

Amikor valaki elhatározza, hogy megszabadul némi súlyfeleslegtől, elkezd kutatni a módszerek között, még akkor is, ha ez nem először fordul elő életében. Ez nem is nehéz, rengeteg van már a neten is. Én most is – mint máskor is – arra jutottam, hogy leginkább a táplálkozástudománnyal már régóta foglalkozó orvosoknak hiszek.

Dr. Zajkás Gábor cikkéből egy rövid idézet: A túlsúlyosok szíve mélyén örökké ott él az olthatatlan vágy valami csodálatos diéta után – mondja Bray, az elhízás világszerte ismert szakértője, majd hozzáteszi: általános jelenség, hogy a fogyás iránti érdeklődés, a fogyókúra elkezdésének elhatározása rendszerint tél végén éri el a csúcspontot. Valóban, legtöbb esetben tél végére alakul ki az a néhány kg-os testtömeg többlet, amivel tavasszal, az elmúlt évben még jól álló fürdőruha felpróbálásakor történik meg a szembesülés. Ez az az egy-két kiló, amiből 10 év alatt 10–12 kg lesz… Tulajdonképpen rövidtávon viszonylag könnyen lehet eredményt elérni a legkülönbözőbb diétás eljárásokkal, de a hosszú távra szóló sikerhez elengedhetetlen a következetes diétatartás, a beteg szoros együttműködése. Ez annak elfogadásával kezdődik, hogy a fogyókúra során kevesebbet szabad enni, mint korábban.

Dr. Pados Gyula cikkében is hasonló következtetést olvashatunk. Eredményes és tartós testsúlycsökkenést csak komplex kezeléssel lehet elérni. Ebben alapvető a diéta, de a diéta betartásához és az eredményességhez szükséges az életmód megváltoztatása is, melyet magatartás- vagy viselkedés-terápiának is szoktak nevezni. Rendkívüli fontosságú a fizikai aktivitás növelése, mert az energia-leadás döntően csak ezen a módon biztosítható. A diétában a legfontosabb az energia-bevitel csökkentése, hosszú távú kezelés során napi 1200–1500 kcal-ra. Ezen belül az állati zsírok bevitelének korlátozása is fontos. Metabolikus rizikófaktorok jelenléte esetén azonban a magas glikaemiás indexű szénhidrátok fogyasztását is korlátozni kell, a fehérjebevitel növelésével együtt. Ez esetben az ajánlott tápanyag-összetétel: zsír 30%, szénhidrát 45%, fehérje 25%.

Igaz, hogy a kalóriaszámolás eleinte elég macerás, de később már elég jól lehet tudni, hogy kb. milyen étel mennyit tartalmaz. És elég is a kb., mert nagyon jó mérce, hogy mondjuk két hét után elkezdünk fogyni vagy nem. Ha nem, csökkenteni kell, ha netán túl gyorsan, egy kicsit meg kell emelni az elfogyasztott mennyiséget.

És ami nekem még az is tetszik, hogy ha egy-egy napon „túlfogyasztás” keletkezett, a következő nap ki lehet egyenlíteni. Például egy ilyen ebéddel.

Jó, tudom, hogy a virsli nem a legjobb (persze a legolcsóbb, virslinek nevezett akármiket nem szabad megvenni!), ki tudja, milyen adalékokat tartalmaz, jobb egy szelet natúr csirkemell, de néha győz a lustaság.

2008. február 11., hétfő

Íz nélkül nem megy

A fogyókúrában számomra a legnagyobb kihívás az lenne, ha nélkülöznöm kellene az ízeket, az, hogy degeszre egyem magam, nem hiányzik. Ilyenkor fokozottan szükség van a változatos, sokszínű, ízes-illatos ételekre, nagyon jól jön ilyenkor egy-két salátarecept a görög salátán és a kapros-joghurtos uborkán kívül is.
Ezt a gyors salátát azért szeretem – azon túl, hogy a grapefruitot imádom a salátákban, illetve hallal –, mert alig kell előkészíteni, akár a munkahelyemen is össze tudom dobni (na jó, borsőrlő ott nincs), hiszen nem kell külön vacakolni a salátaöntettel, ezt tulajdonképpen a tonhal olaja és a grapefruit kicsöpögő leve adja. Reggel munkába menet is meg tudom venni a hozzávalókat, ha nem tudtam ebédet készíteni magamnak előző este, így nem szorulok a menzára.


Tonhalas saláta grapefruittal

1 fej jégsaláta falatnyi darabokra tépve, vagy konyhakész salátakeverék
1 doboz konzerv tonhal olajban
2 evőkanál kapribogyó – elhagyható
1 gerezd fokhagyma
1 grapefruit
bors / színes borskeverék

A tonhalba belekeverem a kapribogyót és a finomra vágott fokhagymát. A grapefruitot kifilézem, a kicsöpögő levét felfogom és belekeverem a tonhal olajába. Egy szép nagy tányéron elterítem a salátaleveleket, ráteszem a tonhalat, elrendezem rajta a grapefruit-darabokat. Egy tekerésnyi színes borssal fűszerezem.
2 adag

További salátaötleteim itt.

Sós köles alap

.

Köles alap (sós változat)

Hozzávalók:

- 25 dkg köles
- 1 fej vöröshagyma
- olaj
- zöldség alaplé ( mindenképp házi, nem ám valami kis kockát dobunk vízbe és azt használjuk!!!)
- só

A hagymát megtisztítom, feldarabolom, és kevés olajon üvegesre pirítom.
A kölest megmosom, lecsöpögtetem, majd hozzáteszem a hagymához, kicsit még pirítom.
Ezután felöntöm dupla mennyiségű zöldség alaplével (azért ezzel, mert ettől lesz igazán jó íze), és sózom.
Ha felforrt a lé, kis lángon, fedő alatt főzöm, míg megpuhul, kb. 30 percig.

Ez lenne az (sós)alap, ezután már csak fantázia kérdése, hogy mit kezdünk vele...;-)

Szójaszószos hajdina leves

.
Hajdina leves

Hozzávalók:

- 2 db gomba
- egy marék hajdina
- 1 fej vöröshagyma
- 3 gerezd fokhagyma
- 2 db sárgarépa
- 1 db petrezselyem gyökér
- fél fej zeller
- olaj
- 2-3 ek. szójaszósz
- só, bors
- egy marék retek csíra(el is hagyható)
- 1 l zöldség alaplé (vagy víz)


A hagymát megpucolom, aprítom, dinsztelem egy kevés olajon.
Felöntöm egy liter zöldség alaplével (vagy vízzel), beledobálom a tiszított, aprított, zöldségeket és a gombát .
A levest felforralom.
A hajdinát megmosom, majd hozzáteszem .
Kb. 30 percig főzöm, ekkor sózom, borsozom és mehet bele a retekcsíra. (Ezt leves betét helyett használtam, és mivel nemrég csíráztattam egy adaggal, így volt itthon. Ha nincs kéznél, elhagyható.)
Ha kész a leves hozzáöntöm a szójaszószt, összekeverem, és ennyi.
Jó étvágyat hozzá!

A köles és a hajdina..

Nos, úgy gondoltam, hozok egy kis ismertetőt erről a két csodás növényről is, melyekről sajnos kevés szó esik.
Pedig igen csak hasznos növények, majd mindjárt meglátjuk, miért is, és számtalan módon lehet variálni az elkészítésüket.
Még én is csak most ismerkedem velük, de feltétlenül használni fogom őket a későbbiekben is!

A Köles

A köles a legtáplálóbb gabonaféle, amelynek fogyasztása a kenyérgabonák megjelenésével Európában erősen visszaszorult - ám Ázsiában és Afrikában napjainkban is fontos élelmiszer.

Főleg kásaként közkedvelt, de kenyér is készíthető belőle, búza- vagy rozsliszttel keverve. Felhasználható még lepény- és palacsintasütésre, és mivel jól duzzad, ételek sűrítésére.
Lisztérzékenyek számára egyes országokban engedélyezik, de van, ahol még nem foglaltak állást a kérdésben.

Egészséges, mert...

-Az egyetlen gabona, amelyik teljes értékű fehérjéket tartalmaz és amelyik lúgos kémhatású, emellett értékes telítetlen zsírsavakat és kevés keményítőt tartalmaz.
Nem okoz gázképződést, könnyen emészthető.
-Gazdag vitaminokban és olyan ásványi anyagokban, mint a fogakat védő fluor, a haj, a bőr, a körmök, a szem és az érfal egészségét védő szilícium.
-A népi gyógyászat adatai szerint, a köles rendszeres fogyasztásával megelőzhető a megfázás, influenza és a bronchitisz.

A legősibb termesztett gabonaféle.
Kínából származtatják és kb. 10000 éves múltra tekint vissza.
Az ó- és középkori Magyarországnak is legjelentősebb gabonája volt.
A kenyérgabonák megjelenésével fogyasztása fokozatosan visszaszorult, a XVIII – XIX. századtól szinte teljesen megszűnt Európában.
A világon a népesség 1/3-ának még ma is a köles az alapélelme. Afrikában, Indiában, Ázsiában ma is termelik és minden nap fogyasztják.

Élettani hatásai:

-Rendszeres fogyasztása rákmegelőző hatású, késlelteti az öregedési folyamatokat, erősíti a látást, kiváló vashiányos állapotoknál, savtúltengésnél.
-Gyulladáscsökkentő, szabályozza a vércukorszintet és a zsíranyagcserét.
-Karbantartja az erek falát, az emésztőrendszert.
-Megelőzi a fogszuvasodást és segít a fogak zománcának megvédésében.
-Sok szilíciumot tartalmaz, ami a szervezet védekező képességét fokozza.
-Tartalmaz még nátriumot, kalciumot, magnéziumot, foszfort és vasat, ill. B karotint, B1 és B2 vitamint.
-A köles az egyetlen gabonaféle, amely teljes értékű fehérjék mellett 7 aminosavat tartalmaz és lúgos kémhatású, ezért különösen alkalmas betegeknek és növésben levő fiataloknak, gyermekeknek.
-Kovasav tartalmának köszönhetően a bőrt rugalmassá, a hajat fényessé, a fogakat, körmöket erőssé teszi, könnyen emészthető.
-Magas a fűtőértéke, sok szerves sót és rostanyagot tartalmaz.
-Vese és hólyaggyulladásra is jól alkalmazható, a lép gyógyszereként ismerik.

A kölesben valójában minden megvan, amire szervezetünknek szüksége van: szénhidrátok (72%), fehérjék (10%), zsírok (3%), ásványi anyagok (2,5%) és B-vitaminok.
Az ásványi anyagok közül legtöbb benne a kálium, ami a szívizom ritmusát és működését szabályozza, majd megtalálható benne a sejtek regenerálódásához szükséges magnézium és a vas, valamint a szellemi munkához szükséges foszfor, ami egyben védelmet nyújt a depresszió és fáradtság ellen is.
A köles rendszeres fogyasztásával megelőzhetjük a megfázást, influenzát és a bronchitiszt.
Emellett erősíti a hajat, a körmöket, véd a fogszuvasodástól és biztosítja a szép arcbőrt.

Tehát együnk-együnk kölest!!!!!!!!!!!

(innen innen és innen hoztam ezen értékes információkat)


A hajdina

Bár a keserűfű-félék családjába tartozik, mégis a gabonafélékhez sorolják, hiszen barnás-feketés terméshéjjal borított, három-élű, legömbölyített gúla alakú szemtermését a búzához hasonlóan fogyasztják.

Őshazája Ázsia, Közép-Európába csak a középkorban, a hódító mongol és török néptörzsek közvetítésével jutott el. XVII. századi fénykorát követően európai termesztése a burgonya és a búza térhódításával fokozatosan visszaszorult. Sajnálatos tény, hogy a napjainkban hazánkban termelt mennyiség mintegy 90%-a külföldi, elsősorban francia és német exportra kerül, az itthoni fogyasztás csak most kezd fellendülni.

Táplálkozás-élettani, illetve a különböző kórképek diétájába való beépíthetősége szempontjából a hajdina magja mind makro-, mind pedig mikroelem összetevőit tekintve kiváló beltartalmi értékekkel rendelkezik.

Rosttartalma más gabonafélékhez viszonyítva kiemelkedően magas.
Ennek jelentőségét alátámasztja az OÉTI 1992-1994 között végzett felmérése, mely szerint a hazai lakosság szénhidrát- és ezen belül, élelmirost-fogyasztása messze elmarad a nemzetközi ajánlásokban szereplő értéktől. Jelentős élelmirost-tartalma miatt, a bél-perisztaltika növelése és a tranzitidő lerövidítése révén hatékonyan alkalmazható a népbetegségnek számító székrekedés étrendi kezelésében, és egyes daganatos megbetegedések (pl. vastag- és végbélrák) megelőzésében is.
A fokozott rostbevitel koleszterin-szintet csökkentő hatása már régóta ismert és bizonyított.
Egyes esetekben (pl. epekövesség) a magasabb élelmirost-tartalmú nyersanyagok a beteg egyéni tűrőképességének figyelembevételével használhatók fel.

Zsírtartalmán belül a telítetlen zsírsavak rendkívül magas, mintegy 77%-os arányt képviselnek.
A hajdina rendkívül magas kalcium- és magnéziumtartalommal rendelkezik.
Előnye még kifejezetten alacsony nátrium és viszonylag magas káliumtartalma is, így sikeresen építhető be a nátriumbevitel korlátozásával járó magas vérnyomásos diétába. Magas rutintartalma miatt már őseink is gyógynövényként használták a hajdinát a magas vérnyomás kezelésére.
A nyomelemek közül vasban, rézben és cinkben bővelkedik. Igen értékes vitaminforrás, hiszen szinte az összes B-vitamin fajtát tartalmazza, e mellett E-vitamin tartalma is jelentős.

A hajdina antioxidáns hatású flavonoid és rutin (P-vitamin) tartalma miatt kapilláris vérzések, és a sugárterápia okozta egészségkárosodások esetén is javasolható jótékony élelmiszer.

Glikémiás indexe 55-59%, magas élelmirost-tartalma következtében szénhidrátjai lassabban szívódnak fel, így vércukoremelő hatása kevésbé kifejezett, mint a búzalisztből készült fehér kenyérnek és péksüteményeknek (pl. zsemle).
Ráadásul az élelmi rostok növelik a szervezet inzulin-érzékenységét is, így a hajdina fontos alkotórésze lehet a cukorbetegek diétájának is.
A fehérlisztből készült termékek kiváltása érdekében a hajdina a Candida albicans fertőzöttek étrendjének is részét képezheti, mivel fedezheti a kórképben megnövekedett B-vitamin- és nyomelem-szükségletet is.

A hajdina magas diétás rosttartalmánál fogva jól beilleszthető a fogyókúrázók energiaszegény diétájába. A rostok ugyanis csökkentik a tápanyagok felszívódását, a gyomor ürülési sebességét és az éhségérzetet.

A hántolt hajdinaszemeket egyes helyeken főzés előtt megpörkölik, ami a belőle készült ételeknek kellemes dió ízt és illatot kölcsönöz.
A főzési idő lerövidítésére elkészítés előtt néhány órára be is áztathatjuk, majd kását, köretet, levesbetétet készíthetünk belőle, de felhasználhatjuk tészták, gabona fasírtok, sütemények, palacsinták és egyéb finomságok készítéséhez is.
Évszázados megfigyelés, hogy a hajdina a leginkább melegítő hatású gabona, így fogyasztását a népgyógyászatban különösen a hűvösebb hónapokban javasolták.


(a szöveg innen származik)